puchar świata Historia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej puchar świata

FAQ MŚwPN

Kiedy i gdzie zrodził się pomysła na organizację pierwszych MŚ?
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej narodziły się 26 maja 1920 roku, gdy FIFA ogłosiła swoje plany do zorganizowania rozgrywek o mistrzostwo świata. Podczas zorganizowanego w czerwcu 1929 roku Kongresu Generalnego FIFA, gdy prezydentem organizacji był Jules Rimet, został przyjęty wniosek (stosunkiem głosów: 25-5) o stworzenie Mistrzostw Świata. W konsekwencji I MŚ zostały rozegrane w 1930 roku w Urugwaju, niestety złożyło się tak, że był to okres pomiędzy Pierwszą Wojną Światową a wielkim światowym kryzysem ekonomicznym (1929), dlatego też niektóre europejskie kraje musiały odmowić startu w rozgrywkach. Jules Rimet Cup 1930-1970Od tej pory Mistrzostwa Świata rozgrywane są co cztery lata, wyjątek stanowi dwanaście lat pomiędzy 1938 a 1950 rokiem, gdy trwała Druga Wojna Światowa (1939-45).
Jakie trofea są do zdobycia?
Dotychczas w historii MŚ były dwa trofea do zdobycia dla mistrza.
Puchar Świata  Lady of VictoryOrginalny puchar stworzył francuski rzeźbiarz Abel LaFleur. Trofeum zostało wykonane ze złota. Rzeźba przedstawiała Lady of Victory (czyli panią Zwycięstwa), która na wyciągniętych rękach podtrzymuje ośmiokatny pucharek i stoi na marmurowej podstawie. Trofeum nazwano "Jules Rimet Cup" (czyli "Puchar Jules'a Rimet'a") na cześć założyciela Mistrzostw Świata. Następnie nazwe uproszczono nazywając puchar zwyczajnie - "World Cup" ("Puchar Świata"). Statuetka waży około 3,8 kg, wysokość- 35 cm.

Puchar ŚwiataDrugie trofeum zostało wybrane przez FIFA w 1974 roku z 53 różnych projeków. Zwyciężył projekt włoskiego rzeźbiarza Silvio Gazazniga. Rzeźba wykonana jest z 18 karatowego złota, wysokości 36 cm, wadze 4,970 g i na zawsze należy do FIFA. Zwycięstca Mistrzostw Świata otrzymuje statuetke na przechowanie do następnych Mistrzostw oraz otrzymuje replike. Autor rzeźby opisuję ją tak: rzeźba "(...) reprezntuje moment zwycięstwa w meczu".

Kto został pierwszym Mistrzem Świata?
Pierwszym Mistrzem Świata w piłce nożnej był gospodarz MŚ Urugwaj. W meczu finałowym 30 lipca 1930 roku pokonał Argentynę 4:2
Kto strzelił pierwszą bramkę na Mistrzostwach Świata?
Pierwszą bramkę na MŚ zdobył Francuz Lucien Laurent, w 19 minucie meczu Francja : Meksyk (4:1), 13 lipca 1930 r o godz. 15.19 na stadionie Pocitos w Montevideo. Lucien Laurent pokonał bramkarz meksykańskiego Oscara Bonfiglio strzałem spoza linii pola karnego.
Kto strzelił pierwszego hat-trick i w jakim meczu na Mistrzostwach Świata?
Pierwszy trzy bramki (hat-trick) w jednym meczu strzelił argentyński napastnik Guillermo Stabile, "król strzelców" I MŚ w 1930. W meczu Argentyna-Meksyk 6:3 (3:1), 19.07.1930 roku. Stabile trafił trzy razy do bramki Meksyku w 8, 17 i 80 minucie.
Który zawodnik z polskiej reprezentacj rozegrał najwięcej spotkań na mistrzostwach świata?
Najwięcej spotkań rozegrał Władysław Żmuda. Biorąc udział w 4 MŚ w 1974, 1978, 1982 i 1986, występował w 21 spotkaniach, w sumie na muroawie przebywał 1807 minut.
Jaki jest dotychczasowy bilans występów polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata?
Reprezentacja Polski dotychczasowo na mistrzostwach świata występowała 6 razy, 82 piłkarzy rozegrało 28 spotkań, odniosła 14 zwycięstw 9 porażek i 5 remisów. Bilans bramek to 42 bramki strzelone i 36 straconych. Największy sukces to 3 miejsce w 1974 roku