puchar świata puchar świata
Gospodarz:
Francja 24 czerwiec - 16 lipiec 1938 rok.
Brało udział: 15 krajów: Austria Holandia, Belgia, Norwegia, Brazylia, Polska, Kuba, Rumunia, Czechosłowacja, Szwecja, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Indie Holenderskie, Włochy.
Miasta: 8 miast. Antibes, Bourdeaux, Le Havre, Lille, Marseilles, Paris, Reims, Strasbourg, Toulouse.
Stadiony: 10 stadionów. Paryż - Stade Olympique de Colombes, Paryż - Parc des Princes, Antibes - Stade du Fort Carree, Bordeaux - Stade Muniipal, Hawr - Stade de la Cavee Verte, Lille - Stade Victor Bouquey, Marsylia - Stade Velodrome, Reims - Stade Auguste Delaune, Strasburg - Stade de la Meinau, Tuluza - Stade Municipal.
Federacja: La Federation Francaise de Football, powstała w 1919 roku, członek założyciel FIFA w 1904 roku.

Francja 1938

      Choć padł rekord zgłoszeń (37), aż 10 drużyn wycofało się z rozgrywek eliminacyjnych dzięki czemu awansowało paru słabeuszy. Nadal nie grały w mistrzostwach Urugwaj i Argentyna. Zabrakło rozdartej domową wojną Hiszpanii, a jej piłkarze rozjechali się po świecie. Przed mistrzostwami hitlerowskie Niemcy dokonały Anschlussu (wcielenia) Austrii która już zdobyła przepustkę do finałów. Najlepsi jej piłkarze zostali wcieleni do reprezentacji Niemiec. Lecz świetni piłkarze Seppa Herbergera nie tworzyli zespołu i ulegli w dwumeczu Szwajcarom, żarliwie dopingowanym przez publiczność manifestująca niechęć do faszyzmu. W drugim meczu Niemcy prowadzili 2:0, lecz dzięki świetnej grze Abegglena przegrali 2:4! Wicemistrzowie świata Czechosłowacy dopiero w dogrywce pokonali Holandię.
Po raz pierwszy w turnieju startowała Polska eliminując markową Jugosławię (4:0, 0:1). W meczu z Brazylią trzeba było 120 minut by wyłonić zwycięzcę. Padło aż 11 goli. Świetnie grał Wilimowski (pierwszy, który w finałach zdobył w meczu 4 gole) i Leonidas. Nieoczekiwany opór mistrzom świata stawiła niedoceniana Norwegia. W dodatku arbiter nie uznał gola znakomitego Brustada w ostatnich minutach, który wyeliminowałby Włochów! Skandynawowie ulegli dopiero po dogrywce. Po raz pierwszy, ale bez sukcesu startował przedstawiciel Azji - Indie Holenderskie. Niespodziankę sprawili Kubańczycy pokonując, po dwóch meczach Rumunów, ale ich słabość obnażyli w następnej rundzie Szwedzi.

Brutalny ćwierćfinał
Jednak najbardziej dramatyczny ćwierćfinał miał miejsce między Brazylijczykami a Czechosłowacją. W pierwszym spotkaniu po raz pierwszy z boiska usunięto trzech piłkarzy. W brutalnym meczu zabrakło zwycięzcy. Brazylijczycy na drugi dzień zaskoczyli wszystkich wystawiając aż 9 nowych graczy. Straty czeskie były jednak poważniejsze jakościowo, zwłaszcza brakowało doskonałego Planiczki. Po meczu Włoch z Francją nikt już nie wątpił w drugi tytuł podkomendnych Pozzo. Jego team grał lepiej niż cztery lata wcześniej!

Przedwczesny finał
Półfinał Brazylia-Włochy uznano za przedwczesny finał. Zabrakło w nim kontuzjowanego najlepszego strzelca mistrzostw Leonidasa. Brazylijczycy mieli 5 minut słabości, które Włosi wykorzystali skwapliwie. Jednakże bramka z rzutu karnego na 2:0 wzbudziła ich ogromne pretensje do sędziego ze Szwajcarii Wuethricha, lecz na niewiele się one zdały. W drugim półfinale Węgrzy roznieśli Szwedów. W finale jednak Włosi ani przez chwilę nie byli zagrożeni zdobywając swój drugi tytuł w wielkim stylu. Potwierdzeniem ich klasy był niemal rok później remis 2:2 w Mediolanie z Anglią.

Największe objawienie
Pozzo zostawił w swej drużynie tylko trzech graczy z poprzednich mistrzostw. Znów silna była defensywa (para Foni-Rava zdobyła dwa lata wcześniej olimpijskie złoto), w pomocy brylował były Urugwajczyk Andreolo i "olimpijczyk" Locatelli, a w ataku tradycyjnie świetni byli skrzydłowi. Największym objawieniem był środkowy napastnik Silvio Piola. Wraz z Meazzą i Brazylijczykami Leonidasem i Domingosem należał do najlepszych graczy turnieju. Niestety w 1939 rozpoczęła się II wojna światowa i na następne mistrzostwa trzeba była czekać aż 12 lat.

Do góry

Opracował Józef Walawko

Puchar Świata
        Zarabiaj z nami!
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2017
puchar świata