puchar świata Historia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej puchar świata

1930 Urugwaj 1934 Włochy 1938 Francja 1950 Brazylia 1954 Szwajcaria 1958 Szwecja 1962 Chile 1966 Anglia
1970 Meksyk 1974 Niemcy 1978 Argentyna 1982 Hiszpania 1986 Meksyk 1990 Włochy 1994 USA 1998 Francja
2002 Korea Japonia 2002 2006 Niemcy
SZWECJA 8-29.06.1958
     Przed finałami FIFA ustaliła, że odtąd mistrzostwa świata będą organizowane naprzemiennie w Europie i Ameryce Południowej. W eliminacjach do turnieju wystartowała reprezentacja Polski, ale nie była w stanie pokonać drużyny ZSRR, choć by wyłonić uczestnika mistrzostw trzeba było aż trzech spotkań. Po raz pierwszy od 1934 roku w finałach brała udział Argentyna.
Za faworytów turnieju uznawano reprezentacje Anglii i Brazylii. Ci pierwsi zostali jednak poważnie osłabieni, po tym jak w lutowej katastrofie lotniczej piłkarzy Manchesteru United zginęło jej trzech zawodników i nie zdołali wyjść z grupy. Również Brazylijczycy mogli podzielić ich los, ale wygrali decydujący o awansie mecz z ZSRR. W tym spotkaniu debiutowali w mistrzostwach świata Pele i Garrincha. Bardzo podobała się reprezentacja Francji, która grała bardzo ofensywny futbol i w całym turnieju strzeliła aż 23 gole.
Właśnie "trójkolorowym" przyszło zmierzyć się z Brazylijczykami w półfinale i spotkanie to uznano za przedwczesny finał. Francuzi byli w stanie stawić czoła "kanarkom" jedynie przez pierwsze 45 minut, po czym nastąpił popis Pelego, który w ciągu 24 minut strzelił 3 gole i jego drużyna awansowała do finału. Jej przeciwnikiem była w nim, dość nieoczekiwanie, drużyna gospodarzy, która w półfinale pokonała obrońców tytułu RFN. Spotkanie finałowe miało już jednostronny charakter. Choć po 4 minutach Szwedzi prowadzili to przegrali to spotkanie 5:2, a w Brazylii rozpoczął się karnawał.
Król strzelców: Fontaine (Francja) 13 goli
Finał: Brazylia - Szwecja: 5-2
Wszystkich widzów: 35 meczy obejrzało 868,000 osób