puchar świata Historia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej puchar świata

1930 Urugwaj 1934 Włochy 1938 Francja 1950 Brazylia 1954 Szwajcaria 1958 Szwecja 1962 Chile 1966 Anglia
1970 Meksyk 1974 Niemcy 1978 Argentyna 1982 Hiszpania 1986 Meksyk 1990 Włochy 1994 USA 1998 Francja
2002 Korea Japonia 2002 2006 Niemcy
WŁOCHY 8.06-8.07.1990
     Turniej we Włoszech był chyba najgorszym w historii mistrzostw świata, głównie ze względu na bardzo małą liczbę bramek. Po Mundialu odezwały się nawet głosy, by w celu zwiększenia liczby strzelanych goli znieść przepis o spalonym.
Już pierwszy mecz Argentyna-Kamerun przyniósł sensacyjny wynik. Mistrzowie świata grając z przewagą jednego zawodnika (pod koniec meczu nawet dwóch) ulegli bowiem (1:0) pozornym słabeuszom. Kameruńczycy stali się rewelacją turnieju, a prawdziwą gwiazdą turnieju stał się 38-letni Roger Milla, którego taniec przy narożniku boiska po strzeleniu kolejnych goli widzieli chyba wszyscy. Obrońcy tytułu zawiedli nie tylko w pierwszym meczu i z grupy wyszli jako jeden z czterech zespołów, które zajęły trzecie miejsce. Na końcowy bardzo liczyli gospodarze imprezy.
W II rundzie, po dobrym meczu odpadli Brazylijczycy. Canarinhos przez całe spotkanie mieli wyraźną przewagę, ale raz nie upilnowali Maradony, który idealnie podał do Caniggi i ten przesądził o wyniku. Do dalszej fazy gier awansował Kamerun, który pokonał Kolumbię. Drużyna z Afryki znalazła się w najlepszej ósemce świata! Odpadli dopiero po niezwykle zaciętym pojedynku z Anglikami.
W półfinale szok przeżyli kibice Włoch. Ich ulubieńcy nie sprostali w rzutach karnych Argentyńczykom, a Caniggia przerwał passę golkipera Włochów, Waltera Zengi, który przez 516 minut był niepokonany.
Finał, w którym oprócz Argentyny wystąpiła drużyna RFN, był prawdziwą antyreklamą futbolu. Dwóch Argentyńczyków ujrzało w nim czerwone kartki, a jedyny gol padł z rzutu karnego. Po meczu szlochał Maradona, ale i tak powinien być zadowolony, że po tak słabej grze jego drużyna awansowała tak daleko.
Król strzelców: Schilacci (Włochy) 6 goli
Finał: Argentyna - RFN: 0 - 1
Wszystkich widzów: 52 mecze obejrzało 2,517,348 osób