mistrzostwa ¶wiata w piłce nożnej Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej

Janas kontra Klinsmann czyli pierwsze starcie

Dodał Paweł 22.04.2006 19:16:46

Mistrzostwa Świata w Niemcy 2006 o łączy, a co dzieli piłkarskie reprezentacje Polski i Niemiec. Czy na 50 dni przed mundialem można porównywać obie drużyny? Nie tylko można, ale trzeba. Zwłaszcza że Paweł Janas i Juergen Klinsmann mają podobne problemy.
Pierwszego porównania dokonali piłkarze USA. W ciągu trzech tygodni zagrali z Polską i Niemcami. Piłkarzy Pawła Janasa pokonali w Kaiserslautern 1:0, podopiecznym Juergena Klinsmanna ulegli

1:4. Pamiętajmy jednak, że mecz meczowi nierówny. Poza tym, o czym piszemy poniżej, obaj selekcjonerzy mają nad czym myśleć.

Bramka: problem Janasa
"Próbujemy rozwiązać ten sam problem. Obaj nie wiemy, na kogo postawić w bramce" mówił podczas niedawnej wizyty w Warszawie Klinsmann. W tej chwili problem ma już tylko nasz selekcjoner. Jerzy Dudek czy Artur Boruc? Pierwszy nie gra w Liverpoolu, drugi wprawdzie zdobył mistrzostwo Szkocji, ale ostatnio zanotował kilka niepokojących wpadek.
Klinsmann już wybrał. Ku zaskoczeniu fachowców i zadowoleniu kibiców (pokazały je przeprowadzone właśnie badania) postawił na Jensa Lehmanna, mającego spory udział w awansie Arsenalu do półfinału Ligi Mistrzów. Słynny Oliver Kahn usiądzie na ławce rezerwowych!

"Nie zgodzi się na taką rolę" przewidywali niektórzy fachowcy w Niemczech, ale sam "Oli" już kilka dni po ogłoszeniu decyzji przez Klinsmanna publicznie wyraził zgodę. Zresztą, jakie miał wyjście?

Obrona: atut Niemców

"Defensywa jest najsłabszą formacją Polaków" powiedział niedawno znany niemiecki szkoleniowiec Ottmar Hitzfeld. Nie wiemy, czy jest najsłabszą (w eliminacjach kilka razy zawiodła), ale na pewno nastraszą. Klinsmann postawił na młodzież. Prawie wszyscy jego podstawowi obrońcy urodzili się po 1980 roku. Wyjątek stanowi Patrick Owomoyela (rocznik 1979). To może być ważny atut w tak długim i wyczerpującym turnieju, jak mundial.

Pomoc: te same kłopoty

Pisanie, że siła drugiej linii Niemców jest porównywalna do naszej, byłoby lekką przesadą. Przecież sam Michael Ballack jest wart tyle, co cała nasza kadra. Mimo wszystko... dostrzegamy sporo analogii.
Obaj trenerzy mają problemy ze skrzydłowymi. Uznawany za wielki talent Sebastian Deisler przegrywa swoją karierę z powodów psychicznych (załamanie nerwowe) i fizycznych (ostatnia kontuzja wyeliminowała go z mundialu). W Polsce wielkim niespełnionym talentem jest z kolei Sebastian Mila, ale on jeszcze walczy o przepustkę na mundial. Podobny stylem gry do Deislera (wysoki, dynamiczny) Kamil Kosowski grzeje ławę w kolejnym klubie, co ma wpływ na jego malejącą rolę w kadrze.
Klinsmann i Janas dysponują po jednym świetnym rozgrywającym, bez których ich drużyny sporo tracą. Z jednej strony wspomniany Ballack, z drugiej Mirosław Szymkowiak. Kolejne podobieństwo to defensywni pomocnicy. Torsten Frings i Radosław Sobolewski znakomicie uzupełniają swoich liderów, ale pod warunkiem że są zdrowi. A ostatnio nie są. Zarówno Frings, jak i Sobolewski narzekają na urazy, które stawiają pod znakiem zapytania ich grę podczas mistrzostw.

Atak: śpiące gwiazdy

W obu drużynach czołowe role odgrywają piłkarze urodzeni w Polsce, więc podobieństwa nasuwają się same. Niemcy mają �Polaków� Miroslava Klose i Lukasa Podolskiego, Janas � Macieja Żurawskiego i Tomasza Frankowskiego. Kolejna analogia to... skuteczność wspomnianych piłkarzy. Klose i Żurawski nie spędzają snu z powiek swoim trenerom. To gwiazdy potwierdzające klasę co tydzień. Gorzej jest z Podolskim i Frankowskim. Pierwszy strzelił w tym sezonie Bundesligi tylko dziewięć goli, a w ostatnich pięciu meczach zaledwie jedną. W reprezentacji ostatni raz cieszył się z bramki 7 września 2005 roku. W kolejnych pięciu meczach nie zaliczył żadnego trafienia.
Coś to Państwu przypomina? Podobną, a właściwie jeszcze gorszą skuteczność prezentuje Tomasz Frankowski (ani jednego gola w tym roku).

Trenerzy: pod presją

"Cel minimum to ćwierćfinał, czyli taki wynik, jak w 1994 i 1998 roku. Jako gospodarz powinniśmy nawet oczekiwać półfinału" mówi przewodniczący Komitetu Organizacyjnego MŚ Franz Beckenbauer. Innymi słowy, "Cesarz" postawił Klinsmanna pod ścianą.
Janas też wie, jakiego wyniku oczekujemy w Polsce. Po korzystnym losowaniu nikt sobie nie wyobraża, by biało-czerwonych zabrakło w 1/8 finału. Ale nasz selekcjoner, w przeciwieństwie do Klinsmanna, poznał smak stresu. Prowadził kadrę w eliminacjach ME 2004 i Mistrzostw Świata 2006. Klinsmann trener jeszcze nigdy, nie licząc Pucharu Konfederacji, nie grał o punkty.
źrodło: Życie Warszawy

wyślij znajomemu :: komentarze 0
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej
         
       
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2018
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej