mistrzostwa ¶wiata w piłce nożnej Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej

Niemieccy architekci projektują stadiony na mundial w Afryce

Dodał Paweł 13.09.2006 19:00:40

Mistrzostwa Świata w RPA 2010 Architekci z sukcesami zaprojektowali i wybudowali trzy stadiony na niemieckie mistrzostwa świata. Teraz projektują kolejne obiekty, wśród nich są nowe stadiony na mundial, który odbędzie się w Republice Południowej Afryki.
Rozległa wiedza na temat budowania stadionów i duże doświadczenie zaowocowało kolejnymi zleceniami dla studia Gerkan, Marg & Partner Architects.

W swoich projektach niemieccy architekci potrafią doskonale połączyć lokalne uwarunkowania kulturowe z nowoczesnym designem. Jest to szczególnie istotne w egzotycznej Afryce. Dzięki temu niemieccy architekci wygrali konkurs na projekt stadionu Kingspark w Durbanie.

Nowy stadion oraz jego otoczenie zostało zaprojektowane we współpracy z architektami i firmami z RPA. Imponujący obiekt z trzema kondygnacjami pomieści 70 tys. widzów. Nowoczesny stadion spełni wszystkie wymagania Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. W planach jest także używanie stadionu jako obiektu lekkoatletycznego. Dodatkowo Kingspark zaoferuje doskonałe warunki dla prasy i ekip TV, a zaplecze pomieści kawiarenki i biura. Strefa dla VIP-ów została pomyślana z najwyższą dbałością, na stadionie znajdzie się m.in. oddzielne wejście dla ważnych gości, foyer, specjalny klub oraz sto boksów dla wysokiej rangi obserwatorów zawodów.

Stadion w Durbanie - RPA 2010 Projekt stadionu jest wpisany w lokalne uwarunkowania. Kształt dachu nie tylko ochroni przed słońcem i deszczem, ale przede wszystkim przed częstymi wiatrami znad Oceanu Indyjskiego. Stadion będzie miał charakterystyczną sylwetkę. Nawiązujący do flagi RPA podwójny łuk dachu przechodzący w jeden kształt, swoją monumentalną formą będzie pasował do panoramy Durbanu. Dodatkowo taras widokowy na dachu umożliwi podziwianie widoków miasta i oceanu.

Autorzy projektu zapewniają, że budowa stadionu będzie epokowym wydarzeniem dla Durbanu. W założeniach nowy obiekt ma też wpłynąć na rozwój okolicy. Dzięki stadionowi powstaną sklepy i restauracje, które będą służyć nawet po zakończeniu mundialu.

Niemcy zaprojektują na mundial 2010 w RPA jeszcze dwa stadiony. Pierwszy z nich - Arena Nelsona Mandeli będzie się mieścił w Port Elizabeth i ma posłużyć nie tylko podczas meczów piłki nożnej w roku 2010, ale także podczas rozgrywek rugby. Trzeci "niemiecki" stadion powstanie w Kapsztadzie.
Źródło wiadomosci24.pl

wyślij znajomemu :: komentarze 0
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej
         
       
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2018
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej