mistrzostwa ¶wiata w piłce nożnej Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej

RPA 2010 - Piłkarska karuzela rusza

Dodał Paweł 22.10.2007 21:26:08

Mistrzostwa Świata w RPA 2010 Kiedy polska reprezentacja i inne europejskie drużyny narodowe przygotowują się do decydujących batalii o przepustki na mistrzostwa Europy, na innych kontynentach już na dobre rozpoczyna się walka o 31 biletów na mistrzostwa świata, które odbędą się za trzy lata w RPA. Zgłoszonych do turnieju zostało aż 204 drużyn! To rekord. Cztery lata temu akces zgłosiło 198 (194 wystartowały) zespołów.
Źródło: Tygodnik Kibica

Znamy już pierwszych przegranych. W strefie Oceanii opadali już po grze: Samoa, Samoa Amerykańskie, Wyspy Salomona, Tonga, Tahiti i Wyspy Cooka. W Azji wycofały się: Guam i Bhutan. W Afryce z gry zrezygnowały: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Republika Środkowoafrykańska. Tak więc na placu boju pozostały już 194 narodowe reprezentacje. W tym gronie znajduje się Republika Południowej Afryki, która nie musi się bać o bilet na mundial. Startuje w kwalifikacjach tylko dlatego, że są one jednocześnie eliminacjami do Pucharu Narodów Afryki, które odbędą się także w 2010 roku.
W poniedziałek 15.10.2007 ruszyły pierwsze eliminacyjne mecze w strefie Azji.
W najbliższy weekend (13-14.10.2007) startuje Ameryka Południowa, Afryka i ostatnia decydująca runda na Oceanii.
Europa oraz Ameryka Północna i Środkowa wystartują jako ostatnie. Tak naprawdę jest to jednak przedsmak tego, co kibice zobaczą 25 listopada. Wtedy to w Durbanie zostaną rozlosowane decydujące grupy eliminacyjne w strefie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Środkowej oraz Afryki. To nie Azja ani Afryka, ani obie Ameryki jako pierwsze zapoczątkowały operację RPA 2010. To właśnie w dalekiej Oceanii zostały rozegrane pierwsze mecze eliminacyjne. Od wielu lat równych sobie na tym kontynencie nie miała Australia. OFC była jednak jedyną strefą, która nie miała (i nadal nie ma) zapewnionego miejsca na mundialu. Zwycięzca musiał mierzyć się z piątym zespołem Ameryki Południowej. Sytuacja ta nie zadowalała "Kangurów", stąd działacze wpadli na pomysł, by przenieść federację do strefy... azjatyckiej. Prezydent australijskiej federacji Frank Lowy uważał, że w tej strefie znacznie łatwiej będzie wywalczyć przepustki na światowy mundial. Od początku ubiegłego roku "socceroos" rywalizują więc z azjatyckimi zespołami. Brak Australii oznacza teraz szansę innych zespołów grających na tym kontynencie, a którzy dotychczas nie mieli nic do powiedzenia w walce z "Kangurami". Wszyscy jednogłośnie uważają, że prym na tym kontynencie będzie teraz wiodła Nowa Zelandia, druga po "socceroos" najsilniejsza drużyna OFC. Z racji tego, że teoretycznie jest najsilniejsza, została zwolniona z meczów pierwszej rundy, w których uczestniczyły słabsze zespoły.
Źródło: Tygodnik Kibica

wyślij znajomemu :: komentarze 0
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej
         
       
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2018
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej