mistrzostwa ¶wiata w piłce nożnej Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej

Grzegorz Gilewski ma szanse sędziować Mistrzostwa Świata 2010

Dodał Paweł 02.07.2007 23:05:32

Mistrzostwa Świata w RPA 2010 - Gilewski Jeden z najlepszych polskich sędziów piłkarskich Grzegorz Gilewski przez tydzień uczestniczył w Szwajcarii w kursie dla arbitrów, których FIFA przygotowuje do udziału w mistrzostwach świata w 2010 roku. Wszystkie testy Polak zdał bardzo dobrze.
Obecność czołowych sędziów świata była dla FIFA znakomitą okazją do przeprowadzenia kilku eksperymentów. - Sporo czasu zajęły nam ćwiczenia współpracy zespołu sędziowskiego składającego się z jednego sędziego głównego i aż czterech asystentów.

To jest pomysł nowego prezydenta UEFA Michela Platiniego, z którego zdaniem bardzo liczy się szef FIFA Sepp Blatter. Zresztą dużą część naszych zajęć Blatter obserwował osobiście i widać było, że ćwiczenia z czterema asystentami bardzo go interesują. Prawdopodobnie takie eksperymenty, podobnie jak testy nowej piłki z "czipem", będą powtarzane w czasie tegorocznych młodzieżowych mistrzostw świata - relacjonował Grzegorz Gilewski.

Do Szwajcarii przyjechało 25 sędziów. Z Europy zaproszono dziewięciu arbitrów, w tym często rozstrzygających w Lidze Mistrzów Howarda Webba z Anglii, Bertranda Layeca z Francji, Alberto Undiano Mallenco z Hiszpanii i Wolfganga Starka z Niemiec. Oprócz nowego testu kondycyjnego oraz egzaminów biegowych i teoretycznych wszyscy poddani zostali również testom na spostrzegawczość i praktycznym testom boiskowym.

- Niektóre ćwiczenia były dla nas czymś zupełnie nowym. Czasami naprawdę nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać i chyba dlatego momentami wszyscy przeżywaliśmy mały stres. Na szczęście udało mi się uniknąć jakiejkolwiek wpadki - zapewnił Gilewski.

Najlepsi na kursie zostaną wytypowani do sędziowania tegorocznych mistrzostw świata U-20 w Kanadzie lub U-17 w Korei Południowej. - Powiedziano nam tam jasno, że FIFA na nas liczy i że celem naszych przygotowań jest turniej o mistrzostwo świata w 2010 roku. Oczywiście niektórzy z nas być może jednak tam nie polecą, ale szansę mają wszyscy - dodał polski arbiter.

Grzegorz Gilewski, który ma dopiero 32 lata, zdobył renomę sędziując spotkania w polskiej lidze. Mimo młodego wieku szybko awansował do grupy arbitrów międzynarodowych. W polskiej ekstraklasie sędziował ponad 200 spotkań.
Specjalizuje się w roli głównego arbitra.
Na co dzień jest biznesmenem i nauczycielem wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum nr 8. Co ciekawe w tej szkole pracuje też inna znana postać futbolu - trener Jan Makowiecki.
Grzegorz Gilewski jest kontynuatorem rodzinnych tradycji. Sędziowskiego rzemiosła uczył się od swojego ojca - Kazimierza Gilewskiego, znanego arbitra drugoligowego.
Jednak Grzegorz Gilewski to nie tylko arbiter ekstraklasy, czy spotkań międzynarodowych. Chętnie prowadzi mecze niższych klas, czy nawet rozgrywek szkolnych i amatorskich.
Niedawno poprowadził towarzyskie spotkanie Broni z reprezentacją ligi Alfa Star, które odbyło się w Radomiu.
Źródło: wiadomosci24.pl

wyślij znajomemu :: komentarze 0
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej
         
       
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2018
Mistrzostwa ¦wiata w Piłce Nożnej