puchar świata puchar świata
Gospodarz:
Italia 8 czerwiec - 8 lipiec 1990 roku. Stolica: Rzym. Powierzchnia 301 309 km2. Ludność: 57,5 milionów(1997). Waluta: lir.
Brały udział: 24 kraje. Argentyna, Anglia, Austria, Belgia, Brazylia, Kamerun, Kolumbia, Kostaryka, Czechosłowacja, Egipt, Niemcy, Irlandia, Włochy, Korea Płd., Holandia, Rumunia, Szkocja, Hiszpania, Szwecja, ZEA, Urugwaj, USA
Miasta: 12 miast. Bari, Bologna, Cagliari, Florentia, Genoa, Milano, Napoli, Palermo, Roma, Torino, Udine, Verona.
Federacja: Federazione Italiana Gioco Calcio, powstała w 1898 roku, członek założyciel FIFA. Prezydent federacji Luciano Nizzola. Trener reprezentacji, Cesare Maldini. Miejsce w rankingu FIFA: 10.

Italia 1990

1400 Gol Mistrzostw Świata Szwed Johny Ekstroem wpisał się do kroniki mistrzostw świata. Jego gol w meczu z Kostaryką był 1400 bramką w tej imprezie. Pierwszego gola uzyskał Francuz Laurent w 1930r., a tysięczną Holender Rensenbrink w 1978r.

Bramka Baggio - najpiękniejsza. Bramka zdobyta przez Roberto Baggio z Włoch w meczu z Czechosłowacją wzbudziła wiele zachwytów. Legendarny Brazylijczyk Pele oświadczył, że bramka Baggio była najpiękniejsza na mistrzostwach świata. Zgodny z opinią Pelego był trener reprezentacji Brazyli Sebastiano Lazaroni "To był najpiękniejszy gol, jaki widziałem w ogóle na mistrzostwach świata" - powiedział.

Piłkarze radzieccy w cenie.
Pomimo wyeliminowania z Mondialu piłkarze radzieccy pozostają w cenie. Podobno Oleg Pratasow otrzymał propozycję gry w Florentinie, a nieobecny we Włoszech Aleksjejem Michailiczenką interesuje się Sampdoria Genua. Natomiast Aleksandrem Zawarowem interesuje, którego zamierza ponoć zwolnić Juventus, interesuje się wiceprezes klubu Nancy - Michel Platini.

Blatter o zmianie formuły.
Joseph Blatter - sekretarz generalny FIFA, ustosunkował się do sugestii niektórych działaczy piłkarskich, by zmienić formułę mistrzostw świata. Zdaniem Blattera, 24 drużyny w finale i 31 dni imprezy, to zbyt długi okres na przeprowadzenie mistrzostw. FIFA także zastanawiała się nad ewentualnymi zmianami - powiedział J.Blatter. - Być może trzeba będzie wrócić do 16 drużyn w finale albo zastosować "stary", wypróbowany system pucharowy.

Rower zamiast Rolls Royce'a
Roberto Baggio przed meczem z Czechosłowacją zażartował, iż bardzo chciałby strzelić rywalom bramkę, nawet gdyby zamiast rolls royce'a dostał rower. Na serio wypowiedz włoskiego piłkarza potraktowało stowarzyszenie włoskich sprzedawców części rowerowych i motorowych. Baggio zdobył bramkę, więc dostał rower. W liście skierowanym do piłkarza, członkowie stowarzyszenia napisali m. in.: bramka była strzelona w tak wspaniałym stylu, że otrzyma pan od nas wspaniały rower przystosowany do jazdy w górach.

Piłkarze Kamerunu udekorowani
Prezydent Kamerunu udekorował piłkarzy tego kraju odznaczeniami państwowymi. Najwyższe otrzymali Roger Milla i Thomas Nkon. Do Kamerunu napływają zaproszenia z całego świata dla reprezentacji. Jedno już zostało zaakceptowane. Milla i spółka zagrają we wrześniu w Bangkoku z Tajlandią.

Michał Listkiewicz
Polski sędzia Michał Listkiewicz sędziował 8 spotkań jako sędzia liniowy. Tym samym przeszedł do historii Mistrzostw Świata.

Pożegnanie Roberta Robsoan
Sobotni mecz (07-07-1990r.) Włochy Anglia był pożegnaniem trenera Roberta Robsona z reprezentacją Anglii. Robson przegrał, ale Anglia pod jego kierunkiem osiągnęła korzystny bilans. Na 96 meczów wygrała 47, 30 zremisowała i 19 przegrała. Od przyszłego sezonu Robson będzie prowadził PSV Eindhoven.

2 ofiary śmiertelne, 200 aresztowanych
O tym, że świętowanie po meczach piłkarskich może mieć niekiedy fatalne skutki, wiedzą wszyscy. Po półfinałowym spotkaniu Anglia - Argentyna nie było inaczej. Argentyńska policja miała pełne ręce roboty. Bilans sporządzony przez władze tego południowoamerykańskiego kraju jest tragiczny. W ciągu dwóch dni po sukcesie nad gospodarzami Mondialu zginęły 2 osoby, 200 zostało aresztowanych.

Puchar Świata
         
        Zarabiaj z nami!
       
Copyright © pjanek 2001
puchar świata