puchar świata Korea i Japonia 2002 puchar świata
Gospodarz:
Japonia 31 maja - 30 czerwiec 2002 rok. Stolica: Tokio. Powierzchnia: 377,8 tys. km2. Ludność: 125,6 mln mieszk. (1997). Waluta: jen.
Korea Południowa 31 maja - 30 czerwca 2002rok. Stolica: Seul. Powierzchnia: 99 tys. km2. Ludność: 46 mln mieszk.(1997). Waluta: won.
Biorą udział: 32 kraje: Francja, Korea Południowa, Japonia, Brazylia, Argentyna, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Chorwacja, Dania, Anglia, Irlandia, Polska, Portugalia, Rosja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ekwador, Paragwaj, Urugwaj, Chiny, Arabia Saudyjska, Kamerun, Nigeria, Senegal, Republika Południowej Afryki, Tunezja, Kostaryka, Meksyk, USA.
Miasta:
Korea Południowa: Seul, Incheon, Suwon, Daejeon, Daegu, Jeonju, Ulsan, Busan, Gwangju, Seogwipo.
Japonia: Sapporo, Miyagi, Niigata, Saitama, Ibaraki, Yokohama, Shizuoka, Kobe, Osaka, Oita
Federacja:
Korean Football Association. Powstała w 1928 roku, członek FIFA od 1948 roku.
Football Association of Japan. Powstała w 1929 roku, członekFIFA w 1950 roku.

Korea i Japonia 2002

ATO, NIK, KAZ - maskotki mistrzostw świata    Oficjalne maskotki na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej ma symbolizować pozytywną energię płynącą z atmosfery, przestzregania zasad fair play, a także determinację w dążeniu do wygranej. Komitet organizacyjny przygotował po trzy nazwy dla każdej z trzech maskotek. Wyboru dokonało ponad 10 tys. kibiców z całego świata. Najwyzsza żółta maskotka symbolizuje trenera doskonałego nazywa się ATO (do wyboru były jeszcze AMO i POZ). Każdej drużynie kibicować ma różowy NIK (można było głosować także na CHAR i REM) lub niebieski KAZ (DAP, ROM).

Zmiana przepisów
30 Listopada 2001 rok Fifa zmieniła drastycznie przepis mówiący o tym że drużyna która wygra Mistrzostwa Świata w następnym turnieju będzie musiała wziąść udział w eliminacjach do mistrzostw świata. Przepis będzie już obowiązywał od Mistrzostw Świata w 2006 roku.

Oficjalna Piłka
Oficjalan Piłka na Mistrzostwa Świata - Fevernova Oficjalną piłką Mistrzostw świata jest Piłka - model 2002 Fevernova, firmy Adidas. Firma ta produkuje piłki specjalnie dla MŚ już od 1970 roku. Przeprowadzone liczne testy, m.in. piłka została kopnięta 2000 razy przez robota i za każdym razem analizy wykazały dużą dokładność toru lotu piłki, dowiodły, że fevernova ma najlepsze wspólne parametry dotyczące wagi i obwodu ustalone przez FIFA. Ponadto obdarzona jest szczególnymi właściwościami. Zrobiona z wypełnionych gazem mikrobalonów, dzięki czemu jest najszybsza, umożliwia najdokładniejsze podania i jest trudna dla bramkarzy do obrony. Fevernova zrobiona jest w czterech kolorach; białym, złotym, khaki i czerwonym. Kolory te symbolizują: Złoty kolor - symbolizuje zaangażowanie i energię z jaką Korea i Japonia przystąpiły do organizacji mistrzostw świata. Czerwony - to czerwone płomienie nawiązują do tradycji ognia jako siły napędowej ludzkich poczynań. Kształt turbiny naznaczony czerwoną linią jest świadectwem osiągnięć technologicznych, jakie zawdzięczamy obu azjatyckim krajom.

Zamieszki w Moskwie
Jeden mężczyzna zginął, a trzydzieści osób zostało rannych w niedzielę 9 czerwca w Moskwie, gdy kibice po przegranej rosyjskich piłkarzy z Japonią 0:1 dali upust swojej wściekłości. Milicja poinformowała, że mężczyzna zginął od ran kłutych, gdy na placu Maneżowym w centrum Moskwy doszło do rozruchów, które wkrótce rozprzestrzeniły się na inne miejsca w centrum stolicy, gdzie około 3 tysięcy kibiców oglądało mecz z Japonią na ogromnych telebimach.

Ofiary mundialu
3 osoby zginęły w Południowej Korei, świętując awans swej drużyny do półfinałów piłkarskich mistrzostw świata. Korea pokonała Hiszpanię w rzutach karnych 5:3
Dwóch 16-latków zginęło w Daejeon, gdy mikrobus, którym jeździli po mieście i wiwatowali, uderzył w latarnię. 7 innych pasażerów zostało rannych, kilku z nich ciężko. Kierowca był prawdopodobnie pijany.
W Pusanie 77-letnia kobieta, która oglądała transmisję meczu, zmarła na zawał serca, gdy Koreańczycy strzelili decydującą bramkę. W całym kraju podczas meczu i po nim udzielono pomocy lekarskiej około 120 osobom. (reb)

Biało - Czerwoni
Niestety tego mundialu selekcjoner reprezentacji Jerzy Engel nie może zaliczyć do udanych. Pierwszy mecz przegraliśmy z dobrze przygotowaną i prowadzącą konsekwentną grę drużyną Korei. Drugi mecz decydujący o tym czy zostajemy czy lecimy do domu przegraliśmy z Portugalią 0:4. Naszym nie zdecydowanym obrońcom Pauleta będzie śnił się po nocach. I to czego nie zrobił selekcjoner po pierwszym przegranym meczu z Koreą, przyniosło wymierne korzyści w meczu o honor z USA. Zmiany jakie dokonał sprawiły iż nasza reprezentacja zagrała ładny mecz, strzelając trzy bramki. Pożegnaliśmy się z finałami pozostawiając dobre wrażenie.

Sędziowie faworyzują gospodarzy
Sędziowanie od początku budziło wątpliwości. Ale to co zrobili sędziowie w meczu Korea - Włochy (2:1) i Korea - Hiszpania (5:3 w karnych) przeszło wszelkie oczekiwania. Sędziowie nie uznali w meczu z Hiszpanią 2 bramek, nie mówiąc już opozycjach spalonych, których nie było. Sędzia liniowy z Tobago pokazał, iż piłka wyszła za końcową linię w momencie kiedy strzelenie bramki przez Hiszpanów było formalnością. Nie pomogły protesty, ani pozwy sądowe. Słowa wypowiedziane przez redaktora sportowego TVP bardzo trafnie określają to co działo się na boisku; "Ile bramek należy strzelić Korei, aby wygrać 1 do 0.... na pewno więcej niż 2".

Naj
Najszybciej zdobytą bramką w historii mistrzostw świata jest gol Hasana Sukura z Turcji. W meczu o trzecie miejsce z Koreą Płd. strzelił bramkę w 11 sekundzie meczu. Do tej pory najszybciej bramki zdobywali:
Masek z Czechosłowacji przeciw Meksykowi - 15 sekunda na MŚ w Meksyk 1962
Robson z Anglia przeciw Francji - 27 sekunda na MŚ w Hiszpanii 1982
Lehner z Niemiec przeciw Austrii - 30 sekunda na MŚ we Włoszech 1934
Augusto z Portugalii przeciw Węgrom - 30 sekunda na MŚ w Anglii 1966
Lacombe z Francji przeciw Włochom - 37 sekunda na MŚ w Argentynie 1978
Ayala z Paragwaju przeciw Nigerii - 52 sekunda na MŚ we Francji 1998

Montserrat - Najgorsza drużyna świata
Bhutan rozgromił Montserrat 4-0 w meczu pomiędzy najniżej sklasyfikowanymi reprezentacjami w rankingu FIFA.
Na kilka godzin przed finałowym meczem mistrzostw świata Niemcy - Brazylia odbyło się spotkanie pomiędzy Bhutan i Montserrat uznane przez piłkarską centralę jako oficjalne. Rozegrano zostało na Changlimithang Stadium 2 250 m n.p.m. w stolicy Buthanu. 10 tysięcy fanów obejrzało mecz, po którym Montserrat - drużyna z wyspy karaibskiej - "zarobiła" miano najgorszej reprezentacji świata. Kapitan Wangyel Dorji, który wyleczył oko po infekcji, popisał się hat-trickiem dla zespołu z Himalajów. Czwartego gola zdobył Dinesh Chhetri.
Buthan - najmłodszy członek FIFA - znajduje się na 202 miejscu w rankingu FIFA. Pozycję niżej zajmuje Montserrat. (AFP)

Ładny finał
Na stadionie w Yokohamie prawie 70 tys widzów obejrzało ładny finał w wykonaniu reprezentacji Brazylii i Niemiec. Był to mecz szybki, finezyjny, pełen polotu, a w głównej roli wystąpił napastnik Brazyli - Ronaldo. Mimo iż obie drużyny dostały się do MŚ kuchennymi drzwiami; Brazylia w ostatnim meczu zapewniła sobie występy na stadionach Korei i Japonii, a Niemcy po barażach z Ukrainą, widowisko było przednie. Brazylia wygrała zasłużenie 2 do 0, ale postawa Niemców mogła się podobać wszystkim. Sędzia Pierluigi Collina z Włoch spisał się na medal i udowodnił, że sędziowanie też może być sprawiedliwe.

Wyróżnienia
Wyróznieni na finałach MŚ to:
Najlepszy strzelec: Ronaldo (Brazylia)
Nagroda Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza: Oliver Khan (Niemcy)
Złota piłka: Oliver Khan (Niemcy)
Srebrna piłka: Ronaldo (Brazylia)
Brązowa piłka: Hang Myung-Bo (Korea Płd.)
Wyróżnieni Fair play: Belgia, Szwecja, Japonia.

All Starss FIFA
Najlepsza jedynastka MŚ to:
  bramkarze: Oliver Khan (Niemcy), Rustu (Turcja)
  obrońcy: Roberto Carlos (Brazylia), Sol Campbell (Anglia), Hong Myung-bo (Korea Płd.), Alpay Ozalan (Turcja), Fernando Hierro (Hiszpania)
  pomocnicy: Rivaldo, Ronaldinho (Brazylia), Claudio Reyna (USA), Micheael Ballack (Niemcy), Yoo Sang-chul (Korea Płd.)
  napastnicy: Ronaldo (Brazylia), El Hadji Diouf (Senegal), Hasan Sas (Turcja), Mirosław Klose (Niemcy)

Podsumowanie
Były to mistrzostwa świata niespodzianek. Ładna gra Senegalu, Turcji, USA. Słaba postawa obrońców tytułu Francji, Argentyny, Portugalii czy reprezentacji z Afryki dostarczyły nam wielu wrażeń. Na tych mistrzostwach strzelono 174 bramek, sędziowie pokazali 254 żółte kartki i 17 czerwonych. 64 mecze obejrzało ok. 2 524 713 widzów na stadionach Korei i Japonii.Puchar Świata
        Zarabiaj z nami!
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2017
puchar świata