Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata

Reprezentacja Polski
na Finałach Mistrzostw ¦wiata w 1938 roku

Eliminacje.
Po raz pierwszy reprezantacji Polski udało się zagrać w finałach mistrzostw ¶wiata w 1938 roku we Francji. Stało się tak przy drugim podej¶ciu. W eliminacjach do finałów we Włoszech w 1934 roku za silna okazała się dla nas drużyna Czechosłowacji. Pierwszy mecz przegrali¶my u siebie 1:2, a na rewanż nie pojechali¶my i przegrali¶my walkowerem.
Pierwszy awans wywalczyli¶my pokonuj±c w dwumeczu dosyć słab±, amatorsk± reprezentację Jugosławii. Fakt ten został dokonany jesieni± 1937 roku na stadionie Legii w Warszawie. Polska zwyciężyła gładko 4:1. W rewanżu na wiosnę 1938r. w Belgradzie przegrali¶my, ale tylko 1:0 i można było rozpocz±ć przygotowania do mondialu.

Mundial.
     Leonidas główkuje pod polsk± bramk±
Leonidas pod polsk± bramk±
Skład reprezentacji
Edward Madejski - Najmłodszy bramkarz turnieju, ale do¶wiadczony.
Władysław Szczepaniak - kapitan drużyny, twardy, solidny obrońca pilnuj±cy w tym meczu Leonidasa.
Gerard Wodarz - ¶wietny lewoskrzydłowy.
Fryderyk Scherfke - bardzo skuteczny ¶rodkowy napastnik.
Ernest Wilimowski - Lewy ł±cznik. Kontrowersyjny, ale chyba najlepszy polski piłkarz międzywojenny.
Pozostali zawodnicy to: Gałecki, Góra, Nyc, Dytko, Piec I, Pi±tek.
Polska - Brazylia 5:6
Los chciał, że już naszym pierwszym przeciwnikiem miała być Brazylia z fenomenalnym Leonidasem. Polacy jednak nie zlękli się i obie drużyny na Stade de la Meinau stworzyły fantastyczne widowisko. Pierwszy gola strzelił wła¶nie Leonidas, a do przerwy Brazyliczycy wygrywali 3:1. Polacy mieli jednak w składzie Ernesta Wilimowskiego, który strzelił w II połowie trzy gole i doprowadził do remisu 4:4. W dogrywce jeszcze raz trafił do siatki, ale Leonidas uczynił to samo dwukrotnie, i ponieważ grano wtedy systemem pucharowym nasza reprezentacja pożegnała się z finałami. Z honorem przegrany mecz, który stał się legend±.