Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata

Reprezentacja Polski
na Finałach Mistrzostw ¦wiata w 1974 roku

Eliminacje.
Bochaterowie z Wembley, tuż przed meczem
Bochaterowie z Wembley, tuż przed meczem
fot.empics/forum(3), Warmiński/Forum(2)
Na kolejny awans do mistrzostw ¶wiata przyszło naszej reprezentacji czekać aż 36 lat. Udało się to dopiero pod wodz± Kazimierza Górskiego, a decyduj±cy był mecz z Angli± na Wembley. Anglicy byli przed nim pewni awansu, nazywaj±c Polaków "zwierzętami", a bramkarza Jana Tomaszewskiego okre¶laj±c mianem "klowna". Białoczerwoni zdołali jednak wywalczyć "zwycięski" remis i butni Anglicy musieli zostać w domu.
Oto bohaterowie tego meczu :
(od lewej) Kazimierz Deyna, Jan Tomaszewski, Jerzy Gorgoń, Mirosław Bulzacki, Antoni Szymanowski, Henryk Kasperczak, Jan Domarski, Grzegorz Lato, Lesław Ćmikiewicz, Adam Musiał i Robert Gadocha.
Wyniki eliminacji.

LP:

POMIĘDZY

Wynik

Data

miejsce

Tabela

M

P

B

S

1

Walia : Anglia

1 : 0

15-XI-72

1

Polska

3

5

6

3

2

Anglia : Walia

1 : 1

24-I-73

2

Anglia

3

4

3

4

3

Walia : Polska

2 : 0

28-III-73

3

Walia

3

3

3

5

4

Polska : Anglia

2 : 0

06-VI-73

5

Polska : Walia

3 : 0

29-IX-73

6

Anglia : Polska

1 : 1

17-X-73


Mundial.
Po 36 latach pod wodz± Kazimierza Górskiego i po decyduj±cym meczu z Angli± Reprezentacja Polski awansowała do finałów mistrzostw ¶wiata.
W grupie D trafili¶my na silne jedynastki Włoch i Argentyny.
   Polska - Argentyna 3:2
Po dwóch golach Grzegorza Laty w 7 i 63 minucie i Szarmacha w 9 minucie pokonali¶my Argentynę.
   Polska - Haiti 7:0
To był mecz do jednej bramki. Gole strzelali Lato 17 i 67 min., Deyna w 19 min., Szarmach w 30, 34 i 50 min. i Gorgoń w 32 min.
   Polska - Włochy 2:1
To był piękny mecz. Deyna i Szarmach odprawili do domu wycemistrzów ¶wiata Włochów. Wszyscy zaczęli się uczyć wymawiać nazwiska Tomaszewski, Gorgoń, Deyna, Kasperczak, Lato, Szarmach, Gadocha.
W drugiej rundzie Polacy trafili do grupy ze Szwecj±, Jugosławi± i RFN
   Polska - Szwecja 1:0
Wyj±tkowo ciężki był mecz ze Szwecj±. Tomaszewski obronił rzut karny Tappera, a dzięki bramce Laty pszeszli¶my szczęsliwie kryzys.
   Polska - Jugosławia 2:1
Po twardym i walecznym meczu z Jugosławi± wygrali¶my po golach Deyny i Laty. Deyna zdobył bramkę z rzutu karnego. A wynik podwyższył Lato w 63 min. Dzięki obu tym zwycięstwom w meczu z RFN stawk± był finał.
   Polska - RFN 0:1
Mecz we Frankfurcie poprzedziła potężna ulewa, lecz austriacki sędzia Linemayer zdecydował, że mimo to spotkanie się odbędzie. Mecz odbył się w straszliwych warunkach, kałuże wody uniemożliwiały Polakom szybk± grę, która była ich najmocniejsz± stron±. ¦wietnie interweniował bramkarz Sepp Maier i choć Tomaszewski znów obronił rzut karny gospodarze wygrali ten mecz 1:0, ale do dzi¶ s± w±tpliwo¶ci czy mecz w ogóle powinien się w tych warunkach odbyć.
   Polska - Brazylia 1:0
Mały finał z Brazyli± zmęczni Polacy rozstrzygnęli na sw± korzy¶ć dzięki przytomno¶ci umysłu Laty, który w 77 min. strzela zwycięskiego gola i zostaje królem strzelców. Polacy pokonali aktualnych wci±ż mistrzów ¶wiata Brazylijczyków.


Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata
        Zarabiaj z nami!
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2017
Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata