Szwajcaria 16 czerwiec - 04 lipiec 1954 rok.
Brało udział: 16 krajów: Austria, Włochy, Belgia, Korea, Brazylia, Meksyk, Czechosłowacja, Szkocja, Anglia, Szwajcaria, Francja, Turcja, RFN, Urugwaj, Węgry, Jugosławia.
Miasta: 6 miast. Basel, Berne, Geneva, Lausanne, Lugano, Zurich.

Szwajcaria 1954

Na mistrzostwa w Szwajcarii zgłosiło się 45 krajów, lecz sześć już po terminie, zaś trzy, w tym Polska w obawie klęski z Węgrami, wycofały się. Turniej wypadł na 50-lecie FIFA. Niespodzianką eliminacji było odpadnięcie Szwecji i Hiszpanii, która przegrała... losowanie z Turcją. Po raz kolejny zabrakło Argentyny. Świat był pod wrażeniem "Złotej jedenastki" z igrzysk w Helsinkach czyli reprezentacji Węgier. Grosics, Bozsik, Kocsis, Hidegkuti, Puskas i Czibor, to były gwiazdy! Od 14 maja 1950 Węgry nie przegrały żadnego meczu! W 1953 rozgromiły na Wembley 6:3 Anglię, a w rewanżu w Budapeszcie przed finałami było aż 7:1! Wiele atutów miała Brazylia (Djalma i Nilton Santosowie, Bauer, Didi, Julinho, Baltazar) oraz mistrzowie świata Urugwaj (Maspoli, Santamaria, Andrade, Varela, Abaddie, Schiaffino, Hohberg, Miguez, Borges). Nie brakowało asów i w innych zespołach. Mało kto brał pod uwagę zachodnich Niemców jako RFN wracających na areny mistrzostw świata. Drużyna Seppa Herbergera nie była nawet rozstawiona! Odnotujmy debiut wszechwładnej dziś telewizji.

Węgrzy górą
Inauguracja nastąpiła 16 czerwca w Lozannie, gdzie Jugosławia pokonała Francję. Świetnie broniący Beara powstrzymał Kopę i Glovackiego. Podział punktów Jugosławii z Brazylią wyeliminował Francuzów. Węgrzy roznieśli Koreę i RFN (aż 8:3) co umocniło opinie, że Niemcy nie będą się liczyć. Herberger wystawił w tym meczu kilku rezerwowych, a jego zespół przekonał się, że Węgrom można strzelać gole. W dodatku w starciu z Liebrichem kontuzjowany został as Madziarów Ferenc Puskas. W barażu RFN znów pobiło Turków. Urugwaj i Austria awansowały bez problemów.

Same niespodzianki
W grupie "D" same niespodzianki: gospodarze ograli faworyzowanych Włochów, a Anglicy, mimo obowiązującej wtedy w takich przypadkach dogrywki, zremisowali z Belgią, choć prowadzili 3:1. Potem Włosi rozbili Belgów, a Anglia po wygranej ze Szwajcarią zdobyła awans. W barażu Szwajcaria - Włochy górą byli gospodarze.

Bitwa o Berno
W ćwierćfinałach morderczy bój Węgrów z Brazylią nazwano "bitwą o Berno". Wspaniały mecz był miejscami brutalny (3 usuniętych z boiska), Węgrzy pozwolili zniwelować dwubramkową przewagę. Dopiero po rzucie karnym Brazylijczycy odkryli się i... "zainkasowali" czwartego gola. Rozżaleni doprowadzili do bójki z Węgrami w szatni z której też nie wyszli zwycięsko. RFN po zaciętym meczu pokonało Jugosławię co uznano za sensację.

Aż 12 goli
W meczu Austrii ze Szwajcarią padło aż 12 goli co jest rekordem finałów. Gospodarze prowadzili już 3:0, Austriacy doprowadzili do 3:5 i utrzymali przewagę. Do wyniku przyczyniły się niedyspozycja kapitana Helwetów Bocqueta i straszny upał od którego udaru dostał bramkarz Austrii Schmied. Urugwaj pokonał Anglię także dzięki temu, że rywale marnowali stuprocentowe sytuacje.

Futbolowe dzieło sztuki
Półfinał Węgry - Urugwaj nazwano "futbolowym dziełem sztuki", najlepszym w dotychczasowej historii mistrzostw, choć zabrakło Puskasa, Vareli i Abbadie. Znów Węgrzy prowadzili 2:0, lecz po podaniach Schiaffino Hohberg wyrównał trzy minuty przed końcem i... zemdlał. W dogrywce do szturmu ruszyli "Urusi", a potem Węgrzy. O zwycięstwie zadecydowały fenomenalne "główki" Kocsisa. Mecz RFN - Austria (6:1) był trudniejszy niż wskazuje wynik. Nikt nie dostrzegł zwyżki formy Niemców. Zmęczony Urugwaj przegrał mecz o III miejsce.

Węgrzy pokonani
Szanse przed finałem dawano 10 do 1 dla Węgrów. 4 lipca w Bernie było deszczowo i zimno. Po 9 minutach Węgrzy prowadzili 2:0, ale po następnych dziewięciu było już 2:2! Fenomenalnie bronił Turek. Tajną bronią Herbergera był Posipal pochodzący z Siedmiogrodu. Znał on węgierski i informował partnerów o czym mówią rywale. Po meczu zarzucano Gustavowi Sebesowi, że wstawił nie wyleczonego Puskasa. Węgrzy mimo przewagi nie mogli zdobyć gola! W 84 minucie szybki wypad Niemców i Rahn wykorzystał błąd Grosicsa - 3:2! Potem piłka znalazła się w siatce RFN, lecz sędzia odgwizdał spalonego. Niezwykła seria Węgrów została przerwana!

Złota główka
Cóż z tego, że RFN po turnieju grał miernie, a Madziarzy mieli następną świetną serię aż do 1956. Bunt przeciw rosyjskiej okupacji w tymże roku sprawi, że "Złota jedenastka" przestała istnieć. We Francji emigrant Puskas oskarży Niemców o stosowanie dopingu i musiał ich przeprosić. Mistrzowie świata mieli wybitnych graczy takich jak Turek, świetny strateg Fritz Walter, silni skrzydłowi Rahn i Schaeffer, napastnicy Morlock i Ottmar Walter. Królem strzelców został "Złota główka" Sandor Kocsis obok F. Waltera, Bozsika, Puskasa i Vareli czołowy gracz imprezy. Po raz ostatni puchar wręczał Rimet, który zmarł w 1956 roku.